Kezdő vagy profi hidegburkolóként is csak nyerhetünk azzal, ha a csempe lapszintező használata előtérbe kerül. De ne siessünk annyira! Lássuk először azt, hogy miért lehet erre egyáltalán szükségünk és mikor?
A lakásfelújítás egy igazán népszerű, sok esetben már hobbi szintű tevékenység. Vannak, akik úgy érzik, hogy egyszerűen muszáj a különféle trendeket követniük. Persze a legtöbben csak akkor vágnak bele ebbe a munkába, amikor már tényleg nagy szükség van rá. Bárhogyan is legyen, a csempézés a felújítás szerves részét képezi. Számtalan videó és részletes leírás kering az interneten, amikből sokat lehet tanulni. Amire viszont mindig figyeljünk, hogy a csempe lapszintező használata sohasem maradhat el!
Ezért elengedhetetlen a lapszintezés
A szakemberek jól tudják, hogy bár az építőanyagok és elemek külsőre nagyon masszívnak, statikusnak tűnnek, de valójában azok is mozognak. Mi sem jobb példa erre, mint a ragasztóba elhelyezett járólapok. Mielőtt még a csempe lapszintező használata divatba jött volna, gyakran előfordult, hogy a nagy gondossággal lerakott elemek másnapra mm-es elmozdulásokat mutattak. Adódhatna a válasz, hogy ez a hanyag munka eredménye, de nem feltétlenül így van.
Bármennyire is jól dolgozott a mesterember, az ilyen típusú mozgások előfordulnak és ennek következménye a fogazott felszín. A probléma gyökere nagyon sok mindenre visszavezethető. A munkálatok során keletkező rezgések, a ragasztó gyorsabb nedvességvesztése, a csempék eltérő súlyelosztása mind az említett jelenség kialakulásához vezethet. De ma már van erre hatékony megoldás.
A csempe lapszintező használata egyszerűen
A piacon legelőször a TLS-PRO nagy ékes lapszintező került a középpontba, amivel tényleg nagyon egyszerű a munka. A készlet talpakból és ékekből áll össze, amikhez tartozik még egy speciális fogó. A talpak alsó része marad a lapok alatt, míg a felső fülekbe kerülnek beillesztésre az ékek.
A művelet a következő: a csempék lerakása ugyanúgy történik, mint mindig. Az első darab elhelyezése után viszont a helyükre kerülnek a talpak. Ezekből érdemes főleg közepes (30 cm-től kezdődően), valamint nagyobb (50 cm és a felett) méretű lapoknál oldalanként legalább 2 darabot beilleszteni a szélek felé. Így garantálható a stabil tartás. Amint ez kész, jöhet az újabb lap. Jó hír, hogy a talpak fugatávtartóként is szolgálnak 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 4 és 5 mm-es vastagságban.
A fektetés és vízszintezés után pedig következhet az ékek beillesztése. Ezeket a gyakorlottabbak kézzel végzik, de a fogó alkalmazása még egyszerűbbé teszi a munkát. Az ékek rásimulva 2 darab lap felszínére, azok egymáshoz viszonyított helyzetét megtartják, és így az egész felület egységes egészként fog viselkedni, mert a szintezők nem hagyják elmozdulni az egyes lapokat. Összességében ennyire egyszerű a csempe lapszintező használata.
Lapszintező többféle kivitelben
A már említett nagy típus mellett kapható a TLS-BASIC kis ékes, valamint még csavaros és újrafelhasználható csempeszintező rendszer is. Ismerjük meg ezeket közelebbről és élvezzük az előnyeiket a gyakorlatban!